Logo: GOPS Lubawa

Uczestnicy Klubów Seniora „Szlakiem Sanktuariów Warmii i Mazur”

  • Opublikowane: 2021-08-31 08:32:16
  • Autor: Karolina Jaskulska, Anna Ikier
  • drukuj
W dniu 23 sierpnia 2021 r. Uczestnicy Klubów Seniora z Mortęg i Złotowa udali się na wycieczkę – pielgrzymkę pod hasłem „Szlakiem Sanktuariów Warmii i Mazur”. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Dzięki obecności przewodnika poznali dokładną historię objawień i wiele ciekawostek z tym związanych. Objawienia w Gietrzwałdzie jako jedyne w Polsce zostały potwierdzone przez Watykan. Seniorzy zwiedzili miejsce kultu i mieli okazję zaczerpnąć wody ze świętego źródła. 
Kolejnym punktem wyjazdu było Sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie poza zwiedzaniem świątyni i okalających ją pięknych, ozdobionych malowidłami krużganków. Następnie zwiedzający wzięli udział w niezapomnianym koncercie organowym.  Organy świętolipskie są cieszą się dużą popularnością, ponieważ podczas koncertu figurki umieszczone na organach poruszają się, odzwierciedlając zwiastowanie NPM. Ów koncert jest nie tylko ucztą dla uszu, ale również dla oczu, z pewnością  doświadczenie to na długo zapadnie w pamięci uczestników Klubów Seniora.
Ze Świętej Lipki pielgrzymka wyruszyła w kierunku Stoczka Warmińskiego, zwanego również Klasztornym. To właśnie tam był przetrzymywany kard. Stefan Wyszyński. Na miejscu pielgrzymów przywitał ks. Krzysztof Wereda – tamtejszy kaznodzieja. Przybliżył historię kościoła oraz znajdującego się tam klasztoru  a także  przebieg pobytu Prymasa Tysiąclecia w Stoczku. Była to niezwykle pouczająca i ciekawa lekcja historii. Każdy miał okazję wejść do pokoju kardynała Wyszyńskiego, kaplicy w której się modlił oraz pięknego ogrodu, w którym spacerował.
W drodze powrotnej uczestnicy Klubów zwiedzili Głotowo – miejsce, w którym znajduje się Kalwaria Warmińska. Jest ona odzwierciedleniem drogi Jezusa na Golgotę. W każdej kaplicy / stacji pod kopułą znajduje się kamyk z jerozolimskiej drogi krzyżowej. Obecnie miejsce jest w renowacji – mimo to droga krzyżowa podobała się wszystkim, którzy podjęli próbę jej przejścia. Wyjazd nie tylko był duchowym przeżyciem ale również okazją do integracji uczestników Klubów Seniora ze Złotowa i Mortęg.   

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

76Galeria zdjęć: Uczestnicy Klubów Seniora „Szlakiem Sanktuariów Warmii i Mazur”

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacjąKalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

25.10.2021r. - Poradnictwo prawne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Fijewo 73, informacja: tel....
28.10.2021r. - Poradnictwo psychologiczne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa,...
do góry
Wtyczka Facebook