Logo: GOPS Lubawa

REKRUTACJA NA WARSZTATY pn. „SZKOŁA DLA RODZICÓW ”

 • Opublikowane: 2022-09-22 11:21:22
 • Autor: Brygida Jęczewska, starszy specjalista pracy socjalnej
 • drukuj
Szanowni Państwo,
Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa prowadzi rekrutację na zajęcia dla rodziców pn. „SZKOŁA DLA RODZICÓW”
W ramach warsztatów zrealizowanych zostanie 8 spotkań ( raz w tygodniu) w okresie październik - listopad 2022r.
Osobą prowadzącą będzie Pani Iwona Estkowaska - psycholożka, socjoterapeutka certyfikowana trenerka programu „Szkoły dla rodziców i wychowawców”.
 Na zajęciach poruszane będą między innymi kwestie:
 • wspierania funkcjonowania emocjonalnego dziecka i rozwijania jego umiejętności radzenia sobie z doświadczanymi emocjami,
 • wspierania rozwoju poczucia własnej wartości i kształtowania motywacji do pokonywania trudności (w tym motywowania dziecka do nauki),
 • budowania poczucia bezpieczeństwa dziecka poprzez stawianie jasnych granic i konsekwentne egzekwowanie ich przestrzegania.                                                                                                                    
Zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmowane są w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Lubawa (Fijewo 73) pokój 3 (część piwniczna) lub telefonicznie pod numerem (89) 645 54 34
 
Szkoła dla Rodziców  to program spotkań dla każdego rodzica, który szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi.
Jego głównym celem jest wspieranie rodziców  w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Główne motto Szkoły dla Rodziców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.
Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie program jednocześnie przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi, co (zgodnie z wynikami badań J. D. Hawkinsa) sprawia, że jest on także programem profilaktycznym.
Program w dużej części bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, żeby samemu żyć z godnością”, „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny”, „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”, „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” (Wydawnictwo Media Rodzina).
 
Szkoła dla Rodziców  uczy nie tyle „metod” co budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.
Metoda: Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, składają się z krótkich omówień i wprowadzeń tematycznych, a ich istotą są ćwiczenia i scenki. Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami oraz praktyczne wypróbowywanie nowych umiejętności w postaci zadań domowych. Spotkania odbywają się w małych grupach (nie większych niż 12 osób).
Tematyka zajęć: poszczególne spotkania poruszają następujące zagadnienia :
 • świadomość własnych celów wychowania,
 • poznanie i rozumienie świata uczuć własnych oraz dziecka lub wychowanka,
 • naukę umiejętności rozmawiania o uczuciach,
 • umiejętność stawiania jasnych granic i wymagań,
 • zachęcanie dzieci do współpracy, wspólne rozwiązywanie konfliktów,
 •  poszukiwanie lepszych niż kara sposobów uczenia dziecka samodyscypliny,
 • wspieranie samodzielności dzieci,
 • uwalnianie ich od grania ról oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości przez pochwałę opisową.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacjąKalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

do góry
Wtyczka Facebook