Logo: GOPS Lubawa

Zajęcia zdalne

15.06. - 17.06.2021r. - Zajęcia zdalne dla uczestników Klubu „Senior+” w Mortęgach i Klubu „Senior+” w Złotowie

  • Opublikowane: 2021-06-16 10:59:59
  • Autor: Karolina Jaskulska, Anna Ikier
  • drukuj
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z propozycjami zajęć na aktualny tydzień. 
 
Wtorek 15 czerwca 2021r.
 
1) TRENING UMYSŁU
 
Drodzy Seniorzy! Dzisiaj zapraszam Was na kolejny już Trening Pamięci. Standardowo trening ten skupiać się będzie na wielu płaszczyznach, by maksymalnie usprawniać nasz mózg. Rozpoczniemy od rozwijania myślenia dyferencyjnego, czyli wielokierunkowego, które pozwala na stymulowanie kreatywnego myślenia, poszukiwania rozwiązań i myślenia przyczyno – skutkowego. Ponadto usprawniać będziemy pamięć wzrokową, motoryczną i epizodyczną. Mam nadzieję, że będziecie się świetnie bawić razem z trenerką i dacie wycisk Waszemu umysłowi, aby miał motywację do dalszej pracy i byście zawsze byli pewni, że Was nie zawiedzie.
Link do treningu znajdziecie Państwo tutaj.
 
2) HORYZONTY
 
Osteoporoza
W przyszłym tygodniu obchodzić będziemy Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę, w związku z czym warto przybliżyć na czym polega ta choroba i co najważniejsze – jak jej zapobiegać.
Osteoporoza to choroba, która dotyka układ szkieletowy człowieka. W przebiegu tej choroby dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń w spójności ich tkanek, co skutkuje znacznie wyższą podatnością na złamania, które mogą pojawiać się nawet przy niewielkich obciążeniach. Osteoporoza dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku postmenopauzalnym, ale schorzenie to może dotykać również starszych mężczyzn. Osteoporoza jest o tyle niebezpieczna, że we wczesnych stadiach swojego rozwoju nie daje żadnych objawów, które mogłyby być zauważone przez pacjenta bez wykonywania specjalistycznych badań. Rozpoznanie zazwyczaj jest stawiane dopiero w momencie, gdy zacznie dochodzić do patologicznych złamań – stąd też niezwykle ważna jest odpowiednio wcześnie wdrożona profilaktyka mająca na celu zapobieganie rozwojowi osteoporozy. Dodatkowo u osób znajdujących się w grupach ryzyka związanych z tym schorzeniem należy regularnie wykonywać badania, które umożliwią wczesne wykrycie osteoporozy. W prawidłowych warunkach kości cały czas są remodelowane. Proces ten opiera się na dwóch podstawowych mechanizmach – resorpcji kości i ich odtwarzaniu przez specjalistyczne komórki (osteoklasty i osteoblasty).
W przebiegu osteoporozy proces ten jest zaburzony i przesunięty w stronę destrukcji masy kostnej, co skutkuje spadkiem ich gęstości oraz większą podatnością na złamania. Na tę nieprawidłowość mają wpływ liczne czynniki, które kontrolują pracę zarówno osteoblastów jak i osteoklastów. Jednym z podstawowych zaburzeń, które skutkują rozwojem osteoporozy są niedobory estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), które pośrednio wpływają na funkcjonowanie komórek kościotwórczych. Dodatkowo do utraty masy kostnej dochodzi w  sposób fizjologiczny wraz z wiekiem jako nieuchronny element procesów starzenia się organizmu.
Istnieją opisane liczne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się osteoporozy w danej grupie osób. Do najważniejszych z nich należą:
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • niedobory witaminy D (które w populacji polskiej obecne są nawet u prawie 90% osób)
  • palenie tytoniu
  • niedobory żywieniowe, przede wszystkim zbyt niskie spożycie wapnia i fosforu
  • brak aktywności fizycznej połączony z niedowagą (kości wzmacniane są przez całe życie poprzez poddawanie ich obciążeniom)
Dodatkowo osteoporoza może być schorzeniem wtórym wywoływanym przez zaburzenia w funkcjonowaniu innych narządów lub też ogólnoustrojowe jednostki chorobowe, takie jak m.in.:
  • zaburzenia funkcji jąder lub jajników, który prowadzi do niewyrównanych poziomów hormonów płciowych
  • zaburzenia endokrynologiczne dotykające różnych narządów układu hormonalnego, m.in. zespół Cushinga, niedoczynność i nadczynność tarczycy, akromegalia, cukrzyca (zarówno typu 1 jak i 2) i zaburzenia czynności przytarczyc (które odpowiedzialne są za regulację gospodarki wapniowej organizmu)
  • zespoły złego wchłaniania skutkujące nieprawidłowym pobieraniem określonych związków chemicznych ze spożywanych pokarmów
  • choroby autoimmunologiczne, szczególnie te związane ze zmianami reumatycznymi w obrębie stawów, jak na przykład RZS
  • przewlekłe zaburzenia czynności nerek
  • niektóre choroby onkologiczne, szczególnie te związane z układem krwiotwórczym
  • długotrwałe unieruchomienie pacjenta
  • długotrwałe stosowanie niektórych leków także zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy (inhibitory pompy protonowej, glikokortykosteroidy, hormony tarczycy stosowane w sytuacji jej niedoczynności, substancje stosowane w leczeniu onkologicznym, chociażby podczas farmakoterapii raka piersi, związki litu używane w leczeniu psychiatrycznym, antykoagulanty podawane pacjentom, którzy muszą być unieruchomieni, np. po operacjach ortopedycznych.
Osteoporoza jest chorobą, która często rozwija się przez długie lata i nie daje żadnych zauważalnych objawów. Jedynym objawem osteoporozy, który jest możliwy do wykrycia bez wykonywania specjalistycznych testów diagnostycznych, są złamania kości w wyniku urazów, które u zdrowych ludzi nie doprowadziłyby do tego zjawiska. Zazwyczaj dopiero w tym momencie rozpoczynany jest proces diagnostyczny, który często uwidacznia już bardzo zaawansowane zmiany osteoporotyczne w kościach danego pacjenta. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednio wczesne zidentyfikowanie czynników ryzyka tej choroby oraz, tam gdzie to możliwe, wyeliminowanie ich. Do złamań najczęściej dochodzi w kościach, które narażone są na urazy w wyniku potknięcia i upadku, czyli w kościach nadgarstka, przedramienia, biodra i uda. Dodatkowo w zaawansowanej postaci osteoporozy może dochodzić do kompresyjnych złamań kręgów w wyniku ucisku własnej masy ciała na kręgosłup. Zjawisko to wiążę się z gwałtownym bólem pleców oraz dolegliwościami związanymi z uciskiem przez okoliczne, uszkodzone tkanki na korzenie nerwowe. Liczne złamania w obrębie kręgosłupa prowadzą do trwałych zniekształceń, które skutkują pochyloną postawą ciała i znacznym ograniczeniem ruchomości. Badania w kierunku wczesnego wykrycia osteoporozy przede wszystkim powinny wykonywać osoby, które znajdują się w grupach ryzyka. W przypadku osób bez dodatkowych chorób dotyczy to przede wszystkim kobiet w wieku okołomenopauzalnym, choć wcześniejsze wprowadzenie profilaktycznej diagnostyki umożliwia lepsze kontrolowanie ewentualnej choroby. Dodatkowo badania te są niezbędne jako element rutynowej kontroli przebiegu leczenia licznych zaburzeń endokrynologicznych, które mogą dotyczyć osób każdej płci i w każdym wieku.
Już teraz możecie Państwo zarezerwować sobie wizytę na badanie, które odbędzie się 17 czerwca 2021 r (tj. czwartek). Wystarczy kliknąć TU i wybrać punkt badań w Lubawie.
 
3) ZDALNIE KULINARNIE
 
Mam nadzieję, że korzystacie Państwo z pogody i spotykacie się z rodziną czy znajomymi przy grillu. Z pewnością możecie z tej okazji wypróbować przepis na karkówkę w pysznej marynacie z pokrzywy. Przepis opracowany został przez znanego kucharza – Karola Okrasę. Przygotowanie przez niego tej potrawy możecie obejrzeć na stronie Przepis na karkówkę w marynacie z pokrzywy
Przepis  pozwala nie tylko na ucztę dla naszego podniebienia ale dostarcza również mnóstwo witamin dzięki oryginalnej marynacie, z której możemy również przygotować sos do grillowanego mięsa. Karkówkę można przygotować w formie szaszłyków (jak to jest pokazane na filmie), ale również świetnie smakuje przyrządzona w standardowy sposób na grillu.

Składniki:
  • 8 plastrów karkówki wieprzowej
  • 150 g niesolonych orzeszków ziemnych
  • 1 limonka
  • 2 łyżki miodu
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 ostra papryczka
  • 6 pędów młodej pokrzywy
  • 1 młoda cebulka
  • 50 g twardego sera koziego (może być również ser edamski lub gouda)
  • sól, pieprz, olej rzepakowy
  • szpadki do szaszłyków
Sos do gotowego mięsa:
  • 250 ml gęstego naturalnego jogurtu
  • 100 g rukoli
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz, olej rzepakowy
  • 1 ostra papryczka
  • 1 łyżka miodu
  • sok z limonki
Sposób przygotowania:

1. Każdy plaster karkówki zawijamy w folię spożywczą i rozklepujemy tłuczkiem równomiernie na grubość około 1 cm, zdejmujemy folię i przygotowujemy marynatę.
2. Do wysokiego naczynia wsypujemy orzeszki ziemne, startą skórkę i sok z limonki, posiekane czosnek i ostrą papryczkę, młode pędy pokrzywy, posiekaną młodą cebulkę, 2 łyżki miodu, sól i olej rzepakowy. Wszystko miksujemy na gładką, dość gęstą jednolitą masę.  
3. Na deskę kładziemy rozklepany plaster karkówki, smarujemy do marynatą, na niego drugi, pokrywamy marynatą i tak kolejno przekładamy warstwy mięsa i marynaty, tak jakbyśmy robili tort.
4. Równamy brzegi mięsa i równymi rzędami wbijamy w mięso aż do końca szpadki do grillowania (dobra rada: szpadki do szaszłyków moczymy wcześniej w wodzie, dzięki czemu nie spalą się tak szybko na grillu) Tniemy warstwy mięsa ostrym nożem pomiędzy rzędami szpadek, formując w ten sposób zgrabne szaszłyki. Układamy na rozgrzanym grillu i uważnie, by nie spalić mięsa, opiekamy z obu stron na rumiany kolor.
5. Do mięsa przygotowujemy sos. Do naczynia przelewamy jogurt naturalny, dorzucamy posiekaną rukolę, przesiekany i roztarty z solą czosnek, posiekaną ostrą papryczkę, sok z limonki i olej rzepakowy. Wszystko dokładnie mieszamy i doprawiamy łyżką miodu.
6. Upieczone szaszłyki z karkówki podajemy z sosem i resztą marynaty orzechowej.
                                                                                                     
Smacznego!!!
 
 
Środa 16 czerwca 2021r.
 
1) AKTYWNY SENIOR
 
Ćwiczenia na siedząco
Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla osób w każdym wieku, dlatego teraz również powinniśmy o nią zadbać, abyśmy cieszyli się długo sprawnością i bardzo dobrym samopoczuciem. Tym razem zapraszam Państwa na zupełnie nowe inne ćwiczenia, mianowicie, ćwiczenia na siedząco. Dbanie o naszą sprawność nie musi być ani męczące ani trudne. Do tego rodzaju ćwiczeń będą Wam potrzebne tylko chęci i krzesło. Przygotujcie sobie również wodę. Pamiętajcie, aby wykonywać ćwiczenia we własnym tempie i w miarę swoich możliwości. Zapraszam na wspólny trening z instruktorem, który znajdziecie Tutaj
 
2) E – SENIOR
 
Internetowa Karta Pacjenta
Drodzy Seniorzy. Chciałabym zachęcić Was do założenia osobistego Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – jest to rewolucyjne narzędzie w systemie ochrony zdrowia, które ma ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować rozproszone dotąd informacje medyczne o naszym stanie zdrowia w jednym miejscu. To bezpłatne konto ma każdy, kto ma PESEL. Wystarczy się tylko zalogować. 
Internetowe Konto Pacjenta udostępnia informacje o Twoim przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu i pozwala załatwić szereg spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni.
Znajdziecie tu Państwo informacje o:
  • e-receptach wystawionych, zrealizowanych, a także o tych, które zostały zrealizowane częściowo,
  • dawkowaniu leku, który przepisał lekarz,
  • historii wizyt w przychodni/u lekarza,
  • pomocy, jakiej Ci udzielono, a także, ile NFZ zapłacił za świadczenia
  • wystawionych skierowaniach i e-skierowaniach na badania lub do sanatorium i stanie ich realizacji,
  • e-zwolnieniach i zaświadczeniach lekarskich wystawionych w związku z chorobą i macierzyństwem,
  • historii leczenia osoby bliskiej, która Cię do tego upoważniła — a także Twojego dziecka do 18 roku życia,
  • o tym, kto i kiedy Cię zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego, o wysokości opłaconych składek czy dacie zarejestrowania ostatniej składki,
  • informację o lekach (możesz sprawdzić każdy lek dopuszczony do obrotu w Polsce),
  • listę Twoich wyrobów medycznych zrefundowanych przez NFZ.
Dzięki IKP mamy:
  • możliwość zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej
  • możliwość upoważnienia kogoś do odbioru Twoich recept lub wglądu do Twojej dokumentacji medycznej
  • możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Aby utworzyć Internetowe Konto Pacjenta musimy posiadać Profil Zaufany, (o którym znajdziecie informacje w zajęciach zdalnych z dnia 9 czerwca 2021r. TUTAJ  lub e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną.
  • Aby zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta wejdźcie na stronę główną pacjent.gov.pl
  • widzicie niebieski pasek ze zdjęciem i napisami „Internetowe Konto Pacjenta”, „Tu zapisuje się historia Twojego zdrowia”, a poniżej „Zaloguj się”. Klikacie „Zaloguj się”.
  • Teraz wybierasz jeden z 3 sposobów logowania się.
  • Poprzez profil zaufany — po lewej znajdziecie pole do logowania za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła. Jeżeli profil zaufany zakładany  poprzez bankowość elektroniczną, to na IKP logujecie się poprzez stronę swojego banku. Na ekranie zobaczycie logotypy banków. Wybierzcie swój i zalogujcie się jak na konto bankowe
  • przez internetowe konto w banku, które na to pozwala — taką możliwość oferują banki Pekao SA i PKO BP (dla kont internetowych iPKO lub Inteligo), BOŚ, BNP Paribas i szereg banków spółdzielczych.  Po prostu po wejściu na stronę logowania kliknijcie na widoczną na dole strony nazwę swojego banku/konta i zalogujcie się jak na konto. Przy logowaniu musicie potwierdzić, swoje dane (imię, nazwisko, adres, PESEL, numer telefonu itp.)
  • poprzez e-dowód — elektroniczny dowód osobisty. Potrzebujecie do tego płatnego czytnika.
Więcej informacji znajdziecie na stronie www.pacjent.gov.pl
 
3) SENIOR ARTYSTA
 
Kwiaty z krepy
Drodzy Seniorzy! Wśród prac manualnych szczególnym powodzeniem cieszą się zajęcia, podczas których tworzycie kwiaty z krepy. Idąc naprzeciw Waszym zainteresowaniom zapraszam dziś na filmik instruktażowy, pokazujący jak wykonać piękne wiosenne kwiaty z krepy. Ogranicza Was tylko czas i wyobraźnia. W linkach poniżej znajdziecie kilka inspiracji. Mam nadzieję, że Wasz własny bukiet kwiatów będzie cieszył Wasze oczy dużo dłużej niż kwiaty zerwane podczas wiosennego czy letniego spaceru. 
 
 
Czwartek 17 czerwca 2021r.
 
1) ZDROWY SENIOR
 
Piramida Zdrowego Żywienia
Seniorzy! Racjonalne odżywianie jest niezwykle ważne w każdym wieku, jednak musimy pamiętać o tym, że zapotrzebowanie naszego organizmu na różne składniki jest uwarunkowane nie tylko naszym wiekiem ale i stylem życia. Nakłaniam Was do zapoznania się z piramidą żywienia osób dojrzałych, przygotowanych przez specjalistów w dziedzinie zdrowia i żywienia.
Aby zapoznać się z ich radami zapraszam Was do lektury na stronie Zdrowie seniora
 
2) KULTURALNY SENIOR
 
Wycieczka do Muzeum Stutthof
Zapraszam Państwa na kolejne wspólne zwiedzanie. Tym razem za pomocą komputera czy tabletu przeniesiemy się do muzeum obozu Stutthof. Możemy obejrzeć cały obszar obozu siedząc wygodnie w fotelu. Wchodząc w link stosujmy się do poleceń a  następnie klikamy w niebieską strzałkę, która pozwoli nam przenosić się z jednego miejsca do kolejnego. Mam nadzieję, że będzie to dla Was bardzo ciekawa i niezapomniana wycieczka. Aby rozpocząć zwiedzanie kliknijcie w Muzeum Stutthof
 
3) SENIOR KONSTRUKTOR
 
 Obraz ze sznurka
Moi Drodzy. Dzisiaj zapraszam Was do stworzenia własnego  - sznurkowego obrazu. Będziecie potrzebować: sznurek, gwoździki, młotek, drewnianą podstawkę, będącą bazą obrazu (świetnie prezentowałby się również drewniany krążek czy surowy plaster drewna). Wykonanie jest proste, wymaga tylko nieco siły i precyzji. Sposób wykonania przedstawiony jest w linku umieszczonym poniżej. 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją



Kalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

do góry
Wtyczka Facebook