Zajęcia zdalne

01.06. - 04.06.2021r. - Zajęcia zdalne dla uczestników Klubu „Senior+” w Mortęgach i Klubu „Senior+” w Złotowie

  • Opublikowane: 2021-05-31 09:52:20
  • Autor: Karolina Jaskulska, Anna Ikier

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z propozycjami zajęć na aktualny tydzień. 
Wtorek 1 czerwca 2021r.
 
1) ZDROWY SENIOR
 
Drodzy Seniorzy.
Przyszła wiosna, zdjęliśmy maseczki i możemy wreszcie odetchnąć pełną piersią. Powinniśmy teraz jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i korzystać z pięknej pogody. Chciałabym zachęcić Państwa do skorzystania z rad, jak ćwiczyć oddech, aby jak najefektywniej dotleniał nasz mózg i co za tym idzie cały organizm. W poniżej umieszczonym linku znajdziecie Państwo filmik, dzięki któremu poznacie techniki prawidłowego oddychania.
 
2) ZDALNIE KULINARNIE
 
Przepis na szybki obiad
Brakuje Wam pomysłu na obiad? Chcielibyście poznać przepis na tanie i szybkie danie w razie niespodziewanych gości? Chciałabym polecić Wam przepis na ciasto francuskie z warzywami. Jest to naprawdę łatwe i szybkie w przygotowaniu danie, które przygotujecie w godzinkę, łącznie z pieczeniem.
 
Składniki (na dużą blachę ciasta o wymiarach 25cm x 36 cm):
  • 1 opakowanie ciasta francuskiego
  • 1 kg warzyw na patelnie
  • 5 jajek
  • 350 g sera
  • 100 g śmietany (może być słodka 18 %)
  • pieprz i sól
Przygotowanie:
Ciasto francuskie rozłożyć na blaszce i upiec według przepisu na opakowaniu aż do zrumienienia. Wyjąć, z piekarnika, wystudzić, warzywa podsmażyć na patelni, dodać śmietanę, roztrzepane jajka, pierz i sól do smaku oraz starty ser. Wyłożyć na upieczone ciasto i piec w 180 stopniach przez ok 50 minut. Smacznego!
 
3) SENIOR ARTYSTA
 
Dekoracje Boże Ciało
Przed nami uroczystość Bożego Ciała. Na drodze procesji mieszkańcy ozdabiają okna w swoich domach. Chciałabym zachęcić was do tego, abyście w tym roku samodzielnie przygotowali ozdobę na okno. Możecie wykorzystać swoje zdolności plastyczne lub przygotować emblematy z szablonów, znajdujących się w załącznikach.  Możecie je odrysować, pokolorować, lub wykleić bibułą. Niech nasze okna będą również ozdobione na drodze procesji podczas Święta Bożego Ciała.
 
 
Środa 2 czerwca 2021r.
 
1) TRENING PAMIĘCI
 
W dniu dzisiejszym zapraszam Państwa na wspólny trening pamięci. Tym razem skupimy się na usprawnianiu pamięci słuchowej, przestrzennej oraz ćwiczenia językowe. Mam nadzieję, że przygotowane ćwiczenia pozytywnie wpłyną na kondycję Waszego mózgu i wprawią Was w dobry nastrój.
 
2) KULINARNY SENIOR
 
Seniorzy! Przed nami długi weekend – z pewnością będzie to czas spotkań z najbliższymi – z przyjaciółmi, dziećmi, wnukami. Przysłowie mówi, że „muzyka łączy pokolenia”. Możecie to sprawdzić, włączając podczas rodzinnego spotkania kilka hitów sprzed lat. Mam nadzieję, że składanka umieszczona w linku na końcu artykułu pozwoli Wam nie tylko świetnie się bawić ale i powrócić wspomnieniami do czasów młodości. Udanej zabawy!
 
3) E-SENIOR
 
Drodzy Seniorzy!
Chciałabym zachęcić Was do rozpoczęcia przygody z zakupami przez Internet. Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej i Platforma Allegro zapraszają wszystkich Seniorów do programu edukacyjnego o zakupach online. Kupowanie przez Internet to nie tylko przywilej dla ludzi młodych. Każdy obywatel ma prawo dowiedzieć się jakie są zasady kupowania, płacenia  i sprawdzania towaru przed nabyciem przez Internet w sposób sprawny.
Program edukacyjny Allegro to specjalnie dla Państwa przygotowana strona internetowa. Znajdziecie tam Państwo praktyczne porady, filmy instruktażowe i podręczne materiały edukacyjne. Każdego z Was, kto chciałby rozpocząć przygodę z zakupami online serdecznie zapraszam na powyżej podaną stronę. Trzymam kciuki za rozpoczęcie nowej przygody  w Internecie oraz samych udanych i satysfakcjonujących zakupów.
 
Piątek, 4 czerwca 2021r.
 
1) AKTYWNY SENIOR
 
Kochani. Na dworze coraz cieplej, pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto udać się na spacer, czy na wycieczkę rowerową ale zachęcam również do uprawiania nordic walkingu.
Z pozoru jest to bardzo łatwa aktywność fizyczna, polegająca na chodzeniu z kijkami. Nordic walking nie jest zwyczajnym maszerowaniem z kijkami. Ta forma rekreacji różni się od zwykłego spaceru przede wszystkim angażowaniem większej partii mięśni. Ponadto dzięki kijkom znacznie łatwiej i w lepszym tempie można wchodzić pod górkę. Nie bez znaczenia jest również ilość spalanych kalorii – podczas nordic walking spala się ich więcej niż podczas spaceru. Co więcej, ta forma aktywności nie obciąża stawów, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko kontuzji.
Maszerowanie z kijkami jest formą aktywności bardzo popularną wśród osób w średnim, a nawet w podeszłym wieku. Jest to związane przede wszystkim z tym, że nordic walking mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek i kondycję. Mimo że patrząc z boku nordic walking, może wydawać się bardzo prostą aktywnością fizyczną, polegającą na maszerowaniu z kijkami, to w praktyce tak nie jest. Bez znajomości odpowiedniej techniki można nabawić się kontuzji. 
Nordic walking, podobnie jak każda inna aktywność fizyczna, ma bardzo dobry wpływ na zdrowie, a przy tym nie jest tak kontuzjogenna, jak np. jogging czy sporty kontaktowe. Badania przeprowadzone przez World Orginal Nordic Walking Federation (NWF) potwierdziły dotychczasowe przypuszczenia o prozdrowotnym działaniu tej aktywności fizycznej. 
Wśród głównych zalet nordic walking można wymienić m.in.:
  • Poprawę kondycji i wzmocnienie mięśni pleców, nóg, brzucha, rąk i bioder.
  • Spalanie kalorii (aż 20 procent więcej niż przy normalnym chodzeniu).
  • Redukcja bólu szyi i ramion. Regularne uprawianie nordic walking (trzy razy w tygodniu po ok. 60 minut) angażuje mięśnie rąk (bicepsy i tricepsy), mięśnie naramienne, mięsień piersiowy większy oraz mięsień grzbietu.
  • Poprawa koordynacji ruchowej. Jest to możliwe dzięki trenowaniu nordic walking na schodkach lub delikatnych wzniesieniach.
  • Wspomaganie leczenia miażdżycy. Badania wykazały, że nordic walking zmniejsza napięcie w układzie krwionośnym, a przy tym nie obciąża serca.
  • Zwiększanie wydolności oddechowej organizmu.
  • Pozytywny wpływ na nastrój i procesy myślowe.
Wśród najważniejszych zasad można wymienić:
  • Lekkie pochylenie górnej części ciała osoby chodzącej w celu wydajniejszej pracy rąk i efektywniejszego treningu.
  • Stawianie dłuższych kroków niż przy normalnym chodzeniu przy jednoczesnym mocnym skręcie bioder.
  • Rozpoczynanie marszu od pięty i kończenie go na odpychaniu się palcami.
  • Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała – wyprostowana sylwetka, skierowana na wprost.
  • Wykonywanie przeciwległych ruchów rąk na zmianę.
  • Podczas marszu pracujące ręce nie powinny przekraczać linii bioder.
  • Naprzemienność ruchów - lewy kij umieszczamy na podłożu wówczas, gdy stawiamy na nim prawą piętę.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas treningu nordic walking?
Z reguły nordic walking jest niekontuzjogenną formą rekreacji. Jednakże wiele osób uznaje, że jest to tak prosta metoda aktywności fizycznej, że nie trzeba się jej w ogóle uczyć. Wśród najczęściej popełnianych błędów można wymienić m.in.:
  • Marsz jednostronny, polegający na stawianiu na podłożu jednocześnie prawej nogi i kijka w prawej ręce.
  • Wybór zbyt długich lub zbyt krótkich kijków. Kije do nordic walking powinny być dobrane do wzrostu. W przypadku wyboru zbyt długich kijów możemy mieć problem z odpychaniem, natomiast zbyt krótkie mogą ograniczyć nasz zakres ruchu.
  • Chodzenie w nieodpowiednim stroju. Nordic walking jest aktywnością fizyczną, wymagającą stroju sportowego, którego najważniejszą częścią są buty – najlepiej wybrać model przeznaczony do nordic walking.
  • Stawianie zbyt małych kroków. W nordic walking bardzo ważne jest, by robić długie zamaszyste kroki.
  • Brak rozgrzewki. Podobnie jak i przed innymi formami aktywności, tak też przed nordic walking należy odpowiednio rozgrzać mięśnie. Szczególną uwagę należy poświęcić biodrom, kolanom, stopom oraz nadgarstkom.
  • Zbyt pionowe ustawienie kijków, które skutkuje niemożnością właściwego odepchnięcia się od podłoża.
  • Krzyżowanie rąk, które jest częstą konsekwencją zbyt usytuowana kijków wobec ciała.
Podstawą w wyborze kijków do nordic walking jest wzrost. W tym celu można posłużyć się wzorem: wzrost w cm x 0,68 cm = długość kijków. Co ważne, na rynku dostępne są dwa podstawowe typy kijków do nordic walking: nieskładane i z możliwością regulacji długości. Pierwsza opcja przeznaczona jest dla osób doświadczonych, druga sprawdzi się znacznie lepiej w przypadku osób początkujących. Oprócz tego przy wyborze kijków do nordic walking należy wziąć pod uwagę również:
  • Konstrukcję kijków i rękojeści, które powinny być wykonane z ergonomicznego materiału. W praktyce oznacza to, że powinny się one odpowiednio dopasowywać do kształtu dłoni.
  • Rękawiczkę, która nie powinna krępować ruchów osoby ćwiczącej, a jednocześnie zapewniać dobry przepływ krwi.
  • Wagę, która jest istotna dla wygody użytkownika – im lżejszy kij, tym lepiej.
Jeśli chcieliby Państwo zobaczyć jak wygląda nauka chodzenia z kijkami polecam filmiki znajdujący się w poniższych linkach.
 
2) BEZPIECZNY SENIOR
 
Drodzy Seniorzy, okres pandemii mija, dlatego też nakłaniam Was do zwiększonej ostrożności.  Oszuści zaczną znowu szukać okazji do szybkiego zarobku.
Z pewnością słyszeliście już o próbach oszustwa metodą „na wnuczka”. Mimo świadomości, że taka metoda jest nam powszechnie znana możemy w sytuacji stresowej, kiedy otrzymamy telefon od „przyjaciela wnuczka” działać odruchowo, bez głębszej analizy. Musimy zawsze mieć z tyłu głowy myśl, że mogliśmy paść ofiarą przestępstwa i warto nie działać pochopnie. Polecam Państwu filmik edukacyjny wyprodukowany przez Fundację ProPublika w ramach programu „Bezpieczni Seniorzy – wiem i pomagam” współfinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
 
3) SENIOR W OGRODZIE
 
Kochani! W dalszym ciągu dbamy o nasze ogrody czy miejsca relaksu na balkonach. Dzisiaj zachęcam Was do wykorzystania starych i niepotrzebnych już przedmiotów  do odnowienia i wykorzystania w Waszych zielonych zakątkach. Stare wiaderko, zniszczona konewka czy stara zasłona może zyskać „drugie życie” i stać się oryginalną ozdobą. Kilka inspiracji i instrukcji jak wykonać ozdoby do ogrodu znajdziecie Państwo Tutaj Tu.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją



Kalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

do góry
Wtyczka Facebook